Rudé moře

Rudé moře je vnitřní moře Indického oceánu, které se nachází mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Rozloha Rudého moře je asi 450 000 km². Je 2 000 km dlouhé a až 350 km široké a maximální hloubka je 3 039 m. Na jihu je průlivem Bab-al-Mandab spojeno s Adenským zálivem Arabského moře. Na severu spojuje Rudé a Středozemní moře Suezský průplav.

Potápění v Egyptě

Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na celém světě. Vzhledem k tomu, že se nachází relativně nedaleko od Evropy, patří mezi vůbec nejnavštěvovanější potápěčská místa. Lákadlem je značné množství korálových útesů a bohatství podmořského života. Rudé moře, korálové útesy a vraky lodí tak každým rokem lákají tisíce potápěčů z celého světa.

Proč "Rudé moře"?

Rudé moře má velmi vysokou salinitu. Ta je způsobena velkým výparem a minimálním množstvím srážek. V době rozmnožování červených řas získává načervenalé zbarvení.

Potápění v Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh, ležící na jihu Sinajského poloostrova, má v hlubokém zálivu přirozené přístaviště a kotví zde desítky potápěčských lodí vyjíždějících denně na lokality podél pobřeží Sinaje a na okolní útesy. Nejkrásnější z pěti sinajských národních parků se nachází asi 30 km od Sharm el Sheiku. Právě zde se můžete potápět k těm nejkrásnějším útesům Rudého moře.

Přispějte k ochraně Rudého moře

Rudé moře je unikátní podmořskou rezervací. Korálové útesy jsou žel na některých místech výrazně poznamenány nešetrným přístupem člověka. Nejvíce škod tu dříve napáchali právě potápěči a lodě, které je sem přivážely. Korály byly poškozovány zejména kotvami a kotevními lany. Dnes už je používání kotev zakázáno - lodě se připoutávají k pevně nainstalovaným lanům s bójkou. Je zakázáno se čehokoliv dotýkat, krmit ryby a cokoliv sbírat ze dna. V žádném případě korály nelámejte ani je nesbírejte. Korály, mušle a jiné "suvenýry" nechte tam, kam patří - v Rudém moři.