Pas a vstupní vízum - Egypt

Pro vstup do Egypta je vyžadován platný pas (cestovní, služební, diplomatický) s dobou platnosti nejméně šest měsíců ode dne podání žádosti o vízum. Při organizované turistice (zájezdy cestovních kanceláří) je vízum udělováno za poplatek přímo na letišti v Egyptě. Cestujete-li individuálně, je možno si o vízum požádat na egyptském velvyslanectví v Praze.

Celní a devizové předpisy

Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutné zdůraznit, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti. Z Egypta je také přísně zakázáno vyvážet korály, mušle a škeble.

Turista přijíždějící do EAR má právo na nákup zboží z bezcelních obchodů (Duty Free Shops) v určité kumulované výši (na aktuální částku se doporučuje v případě zájmu zeptat pracovníka egyptské celní služby při příletu/příjezdu do Egypta) za kalendářní rok na letišti a vybraných místech v Káhiře a Alexandrii do 24 hodin po příletu.

Místní měna

Místní měnou je egyptská libra (LE), drobnější peníze jsou piastry (PT). Pozor na záměnu bankovek, jsou od sebe hůře rozeznatelné. Do Egypta je možné dovážet a vyvážet odsud jakoukoli volně směnitelnou měnu v neomezeném množství. V hotelích a v některých obchodech lze platit také cestovními šeky, platebními kartami, dolary nebo eury. Peníze můžete v Egyptě měnit v hotelích, směnárnách nebo v bance, a to dokonce bez poplatku.

Dolary nebo eura? Vezměte si s sebou raději dolary. Dolary mají totiž oproti euru lepší kurz. Euro Egypťané znají také, ale na spoustě míst s ním zaplatíte ve stejném kurzu jako s dolary.

Smlouvání a bakšiš

Smlouvání k Egyptu neodmyslitelně patří. Smlouvá se zde skoro u všeho. Nejdůležitější rada proto zní: Smlouvat, smlouvat a ještě jednou smlouvat. Spropitné je v Egyptě samozřejmostí a nutností. Mějte v kapse stále několik drobných mincí nebo menších bankovek, protože situací, kdy se bakšiš očekává, se během dne vyskytne mnoho. Nedat bakšiš je urážkou. Ovšem všeho s mírou.